ZADANIE W RAMACH PROGRAMU WSPARCIA DORAŹNEGO ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH W ZAKRESIE PRZECIWDZIAŁANIA SKUTKOM COVID-19
WODNE OCHOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE ODDZIAŁ W SKIERNIEWICACH
REALIZUJE W ROKU 2020 ZADANIE POD TYTUŁEM
„WOPR SKIERNIEWICE W WALCE Z COVID – 19”
DZIAŁANIE II ZADANIA – ZREALIZOWANE
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Oddział w Skierniewicach podjęło i zrealizowało działania profilaktyczno – prewencyjne, polegające na wyposażeniu społeczności lokalnej w aktualną wiedzę z zakresu stosowania bezpiecznych zachowań podczas wypoczynku nad wodą, w czasie zagrożenia związanego z COVID-19. W ramach tego działania WOPR Skierniewice, przy współpracy z Państwowym Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym w Skierniewicach oraz Partnerami: Komendą Miejską Policji w Skierniewicach oraz Pływalnią Miejską „NAWA”, opracował tablice edukacyjne przedstawiające i promujące w formie piktogramów oraz słownej, bezpieczne zachowania w warunkach COVID-19 nad wodą. Tablice umieszczone zostały w miejscach najchętniej odwiedzanych przez wypoczywających nad skierniewickim Zalewem Zadębie, przy przystani sprzętu pływającego, kąpielisku, zjeżdżalniach wodnych, ścieżce pieszo-rowerowej biegnącej wokół zalewu (przy skierniewickim „Jabłcusiu”) oraz wyciągu do Wakeboardingu.
Galeria zdjęć
DZIAŁANIE III ZADANIA – ZREALIZOWANE
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Oddział w Skierniewicach przeszkoliło 20 Ratowników wodnych ze Skierniewic z udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom znajdującym się w niebezpieczeństwie utraty zdrowia i życia w wodzie, w warunkach COVID-19. Wszyscy uczestnicy szkoleń zostali wyposażeni w specjalistyczne środki ochrony indywidualnej (rękawiczki, maski, przyłbice, mikrofartuchy, czepki, kombinezony, płyny do dezynfekcji, worki na odpady medyczne) wykorzystywane w warunkach pandemii. Ratownicy wodni posiadający tytuł Ratownika w rozumieniu Ustawy o PRM z 2006 roku, pogłębili swoją wiedzę i umiejętności w zakresie wykonywania czynności ratowniczych i postępowania w warunkach COVID-19. Szkolenie obejmowało następujące obszary: etiologii i epidemiologii karonawirusa, prowadzenia wywiadu epidemiologicznego – SAMPLE, objawów klinicznych COVID-19, zarządzania przepływem pracy i zdrowiem, ochrony osobistej, procedury dezynfekcji sprzętu i obszaru potencjalnie skażonego, procedury usuwania płynów potencjalnie zakaźnych oraz utylizacji odpadów medycznych. Ratownicy wodni uzupełnili swoja wiedzę również z ryzyka infekcji, podczas wykonywania swojej pracy oraz z promocji zachowań prozdrowotnych, obejmujących różne sfery działalności człowieka, w tym odżywianie. Podczas sesji praktycznej Ratownicy wodni nabyli wiedzę specjalistyczną w zakresie bezpiecznego użycia specjalistycznych środków ochrony indywidualnej, w przypadku konieczności podjęcia działań wobec osoby chorej na COVID-19.
ZADANIE JEST FINANSOWANE ZE ŚRODKÓW OTRZYMANYCH Z NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI – CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO