Otwarte Mistrzostwa WOPR Oddział
w Skierniewicach – 03.06.2017
Eliminacje do Mistrzostw Polski
w Sportowym Ratownictwie Wodnym

W dniu 03 czerwca odbyły się już po raz trzeci (cyklicznie od 2015 roku) Otwarte Mistrzostwa Skierniewic w Ratownictwie Wodnym. Podczas ceremonii otwarcia uczestniczyli władze miasta m.in. wiceprezydent miasta Skierniewice Jarosław Chęcielewski, przewodniczący rady miasta Dariusz Chęcielewski, dr Jerzy Telak – wieloletni prezes Zarządu Głównego WOPR, Andrzej Jankowski – prezes Woj. Łódzkiego WOPR oraz St. bryg. mgr inż. Tadeusz Zwoliński – Komendant Miejskiej PSP w Skierniewicach oraz przyjaciel WOPR Oddział w Skierniewicach. W trakcie trwania ceremonii otwarcia nagrodzono i wręczono szesnaście powołań do Kadry Woj. Łódzkiego w Sportowym Ratownictwie Wodnym na rok 2017 dla zawodników reprezentujących WOPR Oddział w Skierniewicach na zawodach centralnych i wojewódzkich.

Lista powołanych ratowników do Kadry:
– Karwat Izabela (Junior)
– Stępniak Kamila (Junior)
– Kania Marysia (Młodzik)
– Okraska Julia (Młodzik)
– Bysynger Natalia (Młodzik)
– Witczak Natalia (Młodzik)
– Rózga Kamil(Open)
– Pokrop Filip (Junior)
– Bąkowski Paweł (Junior)
– Ławniczak Kacper (Junior Młodszy)
– Żytyński Jan (Junior Młodszy)
– Chudzio Piotr (Młodzik)
– Zalewski Wiktor (Młodzik)
– Zrobek Andrzej (Młodzik)
– Starbała Sebastian (Młodzik)
– Szałwiński Dominik (Młodzik)

Jak co roku dla Skierniewickich ratowników trenujących na co dzień ratownictwo sportowe jest to bardzo ważne wydarzenie, ze względów na miejsce rozgrywanych zawodów oraz termin. Ratownicy trenują od najmłodszych lat na Pływalni Miejskiej NAWA, na swoim podwórku mogli pokazać swoje umiejętności holowania, wyciągnięcia manekina, zabezpieczenia manekina w pas typu węgorz. I tak było. Zawodnicy z wieloletnim stażem jak i Ci debiutujący zaprezentowali się doskonale.
Wielu zawodników poprawiło rekordy życiowe, wiele razy stawali na podium co daje ogromną satysfakcje z treningów i daje dodatkową energię do dalszej ciężkiej pracy nad sobą i elementami technicznymi, które w ratownictwie są bardzo istotną sprawą. Do Skierniewic przyjechały 3 zaprzyjaźnione drużyny tj. WOPR Sochaczew, WOPR Rawa Mazowiecka oraz WOPR Zgiersko-Łęczyckie.
W zawodach wzięło udział w sumie 80-ciu zawodników z czego 55-ciu ze Skierniewic. Zawody rozgrywane były w 4 kategoriach wiekowych tj. Dzieci (rocznik 2006 i młodsi), Młodzik (2005-2004), Junior Młodszy (2003-2002) i Junior (2001-2000). Każdy rocznik miał do przepłynięcia trzy konkurencje indywidualne wykorzystujące elementy ratownictwa sportowego tj. holowanie manekina, holowanie manekina w płetwach. Każdy rocznik miał odpowiednio dobrany dystans do umiejętności i do wieku, tak aby każdy miał szanse powalczyć na dystansie i wzbudzić element rywalizacji.
Zawody w Skierniewicach były również eliminacjami do Letnich Mistrzostw Polski w Ratownictwie Wodnym we Wrocławiu, które odbędą się za tydzień (9-11.06.2017). Analiza osiągniętych czasów ułatwi dokonać wyboru kto będzie należeć do szerokiej kadry na Letnie Mistrzostwa Polski. Miejmy nadzieje, że za rok ponownie (już po raz czwarty) uda Nam się zorganizować zawody w Skierniewicach we współpracy z Urzędem Miasta Skierniewice, ponieważ jest to doskonały sprawdzian dla dzieci i młodzieży rozpoczynającej swoją przygodę z ratownictwem. Trenerzy (Arleta Prokopczyk oraz Piguła Kacper) dbają o przygotowanie zawodników do tego typu zawodów aby pokazali się z jak najlepszej strony i promują aktywny tryb życia wraz z umiejętnością pomocy drugiej osobie w razie wypadku nad wodą.
Organizacja tego typu zawodów ma na celu m.in. przygotowanie ratowników WOPR do działania na rzecz zmniejszenia liczby osób tonących w polskich wodach, promowanie zasad bezpiecznego pływania oraz popularyzacja ratownictwa wodnego. Są to bardzo ważne założenia biorąc pod uwagę zbliżające się wakacje i aktywny wypoczynek nad wodą.

Gratulujemy i życzymy wytrwałości w dalszej pracy nad sobą i elementami technicznymi.

Leave a Reply